Jak usunąć przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry są defektem estetycznym dotykającym wielu osób. Wywołują uczucie dyskomfortu i niezadowolenia z własnego wyglądu. Mogą pojawiać się zarówno w postaci drobnych, pojedynczych plamek na skórze, jak również w formie rozległych skupisk lub większych plam. W porównaniu do piegów, które są naturalną cechą cery, przebarwienia są większe i nieco ciemniejsze, a co więcej, nie zmieniają swojej barwy nawet po ochronie przed ekspozycją na światło słoneczne. Przebarwienia najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieniowania UV, czyli przede wszystkim na twarzy, dłoniach i ramionach, dekolcie oraz na łydkach. Trwałe usuwanie przebarwień jest jednak możliwe za pomocą zabiegów kosmetycznych dostosowanych indywidualnie do stanu skóry.

Przyczyny powstawania przebarwień

 

Przebarwienia powstają wskutek nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek umiejscowionych w skórze i wytwarzających barwnik – melaninę. W przypadku, gdy takich komórek jest zbyt wiele lub odznaczają się nadmierną aktywnością, może pojawić się nadmiar barwnika przejawiający się nieestetycznymi, ciemniejszymi plamami na skórze.

 

Do głównych przyczyn powstawania przebarwień można zaliczyć:

  • zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, antykoncepcja hormonalna, ciąża)
  • trądzik i stany zapalne skóry
  • niektóre leki, w tym substancje fotouczulające
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, także w solarium
  • przewlekły stres
  • ekspozycja na dym tytoniowy

Przebarwienia skórne mogą nasilać się wraz z wiekiem.

 Zabiegi na usuwanie przebarwień skórnych

Najbardziej skutecznymi metodami na usuwanie przebarwień są zabiegi medycyny estetycznej, które działają bezpośrednio na źródło problemu. Odpowiednio dobrany zabieg daje doskonałe i trwałe efekty w postaci rozjaśnienia skóry w miejscach objętych zmianami barwnikowymi.

Zabiegi laserem są jednym z bezpiecznych sposobów na pozbycie się przebarwień. Wiązka promieni lasera precyzyjnie wnika do głębokich warstw skóry, nie uszkadzając przy tym naskórka i rozbija cząsteczki melaniny odpowiedzialne za ciemniejsze zabarwienie. Laser dokonuje mikrouszkodzeń, co stymuluje komórki skóry do regeneracji. W efekcie skóra nie tylko staje się jaśniejsza, ale również bardziej jędrna, gładka i promienna.

Wśród stosowanych zabiegów na przebarwienia można wymienić innowacyjny laser FRAXEL Re:store, który wyróżnia się niezwykle dokładnym i równomiernym działaniem. Swoim działaniem obejmuje tysiące mikroskopijnych fragmentów skóry i przynosi natychmiastowe efekty. Innym wykorzystywanym laserem jest Q-switch MedLite C6, który za pomocą odpowiednio dobranej długości fali rozbija cząsteczki melaniny, dzięki czemu można wyeliminować większość przebarwień. Poza zabiegami laserowymi warto również pamiętać o możliwości wykorzystania intensywnych peelingów powodujących rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu cery.

 

Przeciwwskazania do zabiegów

 

Usuwanie przebarwień skórnych za pomocą zabiegów laserowych jest trwałe i bezpieczne, jednak w niektórych przypadkach nie jest zalecaną metodą. Do przeciwwskazań można zaliczyć czynniki takie jak:

  • choroby (m.in. autoimmunologiczne, bielactwo, łuszczyca, opryszczka)
  • ciąża lub okres karmienia piersią
  • stosowanie niektórych leków
  • świeża opalenizna

Po wykonanym zabiegu należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym oraz skokami temperatury. Nieznaczny obrzęk i zaczerwienienie są stanem normalnym po działaniu lasera, który mija zazwyczaj w przeciągu kilku godzin.