Buty zimowe męskie – na co zwrócić uwagę, wybierając buty na zimę?

Wybór butów zimowych to poważny krok i nie należy go bagatelizować. Buty muszą być przede wszystkim ciepłe i przynajmniej do pewnego stopnia nieprzemakalne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dopasować obuwie nie tylko do stylizacji, ale także (a może przede wszystkim) do pogody.

Buty zimowe to ważny element garderoby – razem z czapką i ciepłą kurtką stanowią ochronę przed przeziębieniem. To właśnie wychłodzenie stóp oraz głowy ma duży wpływ na złapanie przeziębienia czy zachorowanie na grypę.

Wysokość butów zimowych

Buty zimowe powinny sięgać przynajmniej za kostkę. Dzięki temu do wnętrza buta nie dostanie się ani śnieg, ani deszcz. Ponadto taka wysokość zapewni też ochronę przed zimnem – do wnętrza buta możesz wsunąć nogawki spodni i dzięki temu zabezpieczyć swoją nogę przed wiatrem.

Zimą nie wybieraj więc krótkich butów, takich jak mokasyny czy sięgające przed kostkę buty sportowe.

Podeszwa butów zimowych

Podeszwa jest niezwykle ważnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, wybierając buty zimowe. Musi ona być gruba i odporna na warunki atmosferyczne. A to z kilku powodów:

  • Gruba podeszwa izoluje Twoją stopę od chłodu – jest to szczególnie istotne dla osób, które sporo czasu spędzają na zewnątrz – chodzą czy przemieszczają się komunikacją miejską. Dzięki grubej podeszwie czekanie na mrozie autobus czy tramwaj nie będzie już tak uciążliwe.
  • Cienka podeszwa może nie wytrzymać trudnych, zimowych warunków, takich jak wilgoć, niska temperatura czy sól, którą posypywane są chodniki. Solidna, gruba podeszwa ma znacznie większą szansę przetrwać nawet kilka sezonów.

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się przed mrozem, włóż do butów zimowych wkładki, które zapewnią dodatkową ochronę przed zimnem.

Nasza rada! Zimą unikaj butów ze skórzanymi podeszwami. Są one często cienkie, miękkie i nie chronią odpowiednio przed zimnem i wilgocią.

Buty zimowe a ocieplenie

Buty zimowe powinny być ciepłe, dlatego warto postawić na modele ocieplane sztucznym futrem lub polarem. Takie materiały sprawią, że ryzyko przemarznięcia stopy znacznie się zmniejszy. Poza tym, że ocieplenie zapewnia komfort termiczny, dodatkowo podnosi też komfort użytkowania – wnętrze buta jest miękkie i wygodne.

Jaki rozmiar powinny mieć buty zimowe?

Pamiętaj, aby buty zimowe przymierzać zawsze na grubą skarpetkę – taką, jaką zazwyczaj nosisz zimą. Weź też pod uwagę, że do wnętrza buta być może włożysz wkładkę ocieplającą, która zabierze trochę miejsca. Pamiętaj o tym, wybierając rozmiar butów zimowych.

Z drugiej strony buty na zimę nie powinny być też za duże – w takim wypadku komfort ich noszenia zdecydowanie spadnie. Pamiętaj też, że  buty ze skóry naturalnej prawdopodobnie się rozbiją i z czasem staną się większe, niż na początku.

Buty na zimę – zamówić online czy kupić stacjonarnie?

W internecie możesz znaleźć ciekawe oferty na dobre, solidne buty zimowe. Pamiętaj jednak, aby robić zakupy tylko na tych stronach, które cieszą się dobrymi opiniami.

Wybierając buty w sklepie internetowym, przestudiuj tabelę rozmiarów – sprawdź, jaką długość ma wkładka w danym rozmiarze. Aby dobrać odpowiednią długość, najlepiej zmierz długość wkładki w innych, zimowych butach, które masz w swojej szafie i porównaj z rozmiarówką na stronie.

Jeśli obawiasz się, że zamówisz nieodpowiedni rozmiar, pamiętaj, że zawsze masz możliwość zwrotu butów w określonym czasie.

Czytaj więcej: Damska torebka do biura – na co zwracać uwagę przy jej wyborze?