Perłowa biżuteria nie tylko na specjalną okazję

Perły o doskonałym połysku i pięknym oriencie potrafią zapierać dech w piersiach

„Perły są zawsze odpowiednie” – to zdanie wypowiedziane niegdyś przez Jacqueline Kennedy znakomicie obrazuje użyteczność biżuterii z tych pięknych klejnotów. Wśród kamieni szlachetnych nie ma drugiego, który mógłby stać się ozdobą zarówno wytwornej sukni wieczorowej jak i codziennej garderoby.

Perłowa biżuteria należy do najbardziej „bezpiecznych” – możesz  nosić ją od rana, nigdy nie będąc posądzona o zły gust. Co więcej, jest ponadczasowa – będzie ci służyć przez długie lata, niezależnie od przemijających trendów mody. Jeśli wybierzesz ją starannie,  może stać się przedmiotem zachwytu otoczenia i dodać blasku twojej urodzie. Jak to się stało, że królewskie niegdyś klejnoty podbiły świat i stały się dostępne większości kobiet?

Od pereł naturalnych po hodowane

Perła jest kamieniem szlachetnym, który w specjalnych okolicznościach rodzi się w ciele małży perłorodnych. Jest to jednak zjawisko bardzo rzadkie, w związku z czym prawdopodobieństwo znalezienia tego klejnotu powstałego w sposób przypadkowy jest znikome. Przez stulecia poszukiwane przez poławiaczy pereł, kamienie te były niegdyś bardzo kosztowne i mogli sobie na nie pozwolić jedynie najzamożniejsi. Perłową biżuterię nosiły w dawnych czasach przede wszystkim kobiety z rodzin królewskich.

Na początku XX wieku w Japonii rozpoczęto hodowlę pereł na specjalnie utworzonych morskich farmach, co szybko spowodowało zaprzestanie poszukiwań pereł naturalnych. Te, które widzimy dziś w sklepach jubilerskich powstają w wyniku celowych działań hodowców, którzy stymulują małże do wytwarzania perły. Ich ceny stały się dużo przystępniejsze, choć rzadkie, najpiękniejsze egzemplarze wciąż zarezerwowane są dla osób o grubym portfelu.

Niektóre cechy pereł stanowiące o ich wyjątkowym pięknie można jednak znaleźć i w tańszych egzemplarzach, co sprawia iż koneserzy tych klejnotów mogą przy odrobinie szczęścia stać się posiadaczami naprawdę pięknej perłowej biżuterii.

Co stanowi o urodzie pereł?

Jeśli chcesz stać się właścicielką klejnotów, których pozazdroszczą ci wszyscy, powinnaś wiedzieć na co zwracać uwagę kupując perłową biżuterię. Są dwie, bardzo rzadkie cechy, które sprawiają, iż perła staje się klejnotem o olśniewającej urodzie.

Pierwszą z nich jest połysk. Dość często kupując perły zapominamy o jakże ważnej zasadzie – biżuteria musi błyszczeć! W przypadku tych kamieni nie jest to takie oczywiste – na rynku jest mnóstwo słabej jakości pereł, których połysk jest bardzo słaby. W czasach masowej hodowli tych słabych egzemplarzy uzyskuje się bardzo dużo, dzięki czemu ich ceny są przystępne. Jednak biżuteria z takich pereł nie będzie czymś co zwróci na ciebie uwagę – mierny połysk gasi piękno tych klejnotów i nie pozwala im „wyróżnić się z tłumu”.

Drugą cechą charakteryzującą naprawdę wyjątkowe perły jest zjawisko zwane orientem. Większość z kupujących szuka pereł jak najbielszych, nie zdając sobie sprawy jak niezwykłe piękno daje tym klejnotom zdolność rozszczepiania światła. Patrząc na te najpiękniejsze, rzadko spotykane, dostrzeżemy, poza bielą, barwne refleksy o barwach różowych, zielonych, niebieskich –  to one właśnie sprawią iż perłowa biżuteria przyprawi nas o zawrót głowy. To unikalne i wyjątkowo cenione przez koneserów zjawisko – tym bardziej więc warto poszukać tak niezwykłych klejnotów. Nie muszą one być bardzo drogie – zdarza się bowiem, iż tę cechę posiadają perły o nieokrągłym kształcie i zdefektowanej powierzchni, nisko wyceniane na rynku. Mimo wad będą niezwykle piękne jeśli połysk i orient wyróżnią je spośród innych, dostępnych w sklepach.

Jaka biżuteria?

Jeśli znajdziesz perły o doskonałym połysku i pięknym oriencie, nie wahaj się ani chwili. Mniej ważny jest tu wzór biżuterii – cechy samych kamieni potrafią „przytłoczyć” najpiękniejszy nawet design. Perłową biżuterię kupujemy przede wszystkim dla samych pereł, a dopiero w drugiej kolejności dla  ich oprawy. Z tak wyjątkową biżuterią nigdy nie będziesz chciała się rozstać, niezależnie od tego czy ma ci ona służyć na co dzień, czy tylko na wyjątkowe okazje.