Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Decydując się na zakup domu zawsze rozważamy nie tylko ceny lokali i domów jednorodzinnych oferowanych przez deweloperów ale staramy się również oszacować koszt samodzielnej budowy takiego domu. Kupno domu u dewelopera zdejmuje z nas konieczność samodzielnego zajmowania się wieloma sprawami, niemniej jednak okazuje się w praktyce zazwyczaj droższa niż budowa domu własnymi siłami na kupionej wcześniej działce.

Kosztorys na bazie planu budowlanego czy projektu wykonawczego?

Nie będziemy w stanie oszacować tak naprawdę wszystkich wydatków niezbędnych do postawienia domu, jeżeli nie sporządzimy dokładnego kosztorysu. Taki kosztorys możemy zamówić wraz z projektem architektonicznym całego domu. Możemy również zlecić jego wykonanie na zewnątrz. Doświadczony kosztorysant będzie w stanie  dość dokładnie przewidzieć koszt budowy domu według przedstawionego mu projektu.

Możemy również spróbować samemu wstępnie przynajmniej przygotować tego typu plan – zawsze musimy jednak liczyć się z tym, że budowa domu w rzeczywistości będzie prawdopodobnie kosztowała nas od 10% do 20% więcej, niż się tego spodziewamy. To jak duże będą rozbieżności między wstępnym kosztorysem a rzeczywistą sumą wszystkich wydatków jakie poniesiemy w trakcie budowy, będzie zależało w dużej mierze od tego jak dokładne plany otrzymamy od architekta. Bazując na tego typu planie wykonawczym dużo dokładniej oszacujemy koszt budowy niż w sytuacji gdy do sporządzenia kosztorysu będziemy dysponowali jedynie ogólnym planem budowlanym.

Czy warto samemu sporządzać kosztorys?

Szczegółowy kosztorys pomoże nam dużo lepiej kontrolować wszystkie wydatki, jakie będziemy musieli ponosić w trakcie budowy lub przebudowy domu. Warto więc przynajmniej rozważyć zamówienie profesjonalnie przygotowanego kosztorysu.  Wydatek rzędu 1000-2000 zł ( ponieważ zazwyczaj tyle kosztuje nas przygotowanie szczegółowego planu wydatków związanych z przeprowadzeniem budowy według projektu wykonawczego) w skali całej inwestycji jest tak naprawdę dość niewielki, a możliwość lepszego kontrolowania swojego budżetu w trakcie budowy domu z pewnością pozwala inwestorowi dużo lepiej planować wszystkie wydatki.

W większości przypadków budowa domu jednorodzinnego może się zamknąć w kwocie nieprzekraczającej 200000- 250000 zł. Na etapie przygotowania kosztorysu możemy przekonać się w jaki sposób zastosowania określonych materiałów do budowy może wpłynąć na sumaryczny koszt tej inwestycji a w związku z tym pozwoli nam również podejmować lepsze i bardziej uzasadnione ekonomicznie decyzje związane z budową. Trzeba również pamiętać, że standard wykończenia będzie miał ogromny wpływ na końcowy koszt budowy i lepiej zawczasu starać się przewidzieć jego wpływ na koszt całkowity takiej inwestycji.