Wykończenie domu krok po kroku

Prace nad wykończeniem własnego domu często zabierają zainteresowanym dużo czasu. Warto jednak zająć się tym samodzielnie, ponieważ wtedy ma się decydujący wpływ na to jak w efekcie końcowym będzie prezentował się dom. Warto zacząć prace wykończeniowe od prac nad posadzką podłogową. Układanie podłogi wcale nie musi zająć dużo czasu, jednak wszystko zależne jest od tego, jaką podłogę do danych pomieszczeń się wybierze. Trzeba też zrobić pod to grunt. Mogą to być zarówno panele, jak i parkiety. Panele układa się zdecydowanie szybciej, jednak parkiety prezentują się naturalniej i bardziej elegancko. Trzeba też umiejętnie dobrać ich wzory oraz kolory, aby pasowały do danego wnętrza. Podłogi nie należy jednak układać na samym początku, najpierw wykonuje się posadzkę, aby można było później sprawnie przystąpić do kolejnych prac.

Praca nad instalacją elektryczną

Zajmując się wykończeniem domu nie można zapomnieć oczywiście o instalacji elektrycznej. Dzięki temu będzie można mieć światło w swoim domu, a prąd będzie dochodził do wszystkich najważniejszych urządzeń. Montaż przewodów elektrycznych to jednak zadanie dość skomplikowane, więc zawsze można wezwać do takich prac fachowca, który zajmie się tym sprawnie, a właścicielowi pozostanie sprawować nad nim opiekę podczas realizowania poszczególnych prac. Warto zrobić tak, aby instalacja elektryczna była w miarę możliwości łatwa do wymiany, jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba.

Montaż okien i drzwi wewnętrznych

Ważnym elementem, jeśli chodzi o wykończenie domu jest oczywiście montaż okien i drzwi wewnętrznych. Na samym początku należy dokonać odpowiednich pomiarów, aby można było w prawidłowy sposób zamontować takie elementy we własnym domu. Nie ma tutaj mowy na jakiekolwiek błędy, bo nawet kilka centymetrów różnicy może sprawić, że zamówione drzwi i okna nie będą pasowały i nie będą się do niczego nadawały.

Malowanie ścian

Następny etap prac wykończeniowych może stanowić malowanie ścian oraz sufitów. To właściciel domu wybiera odpowiedni kolor, na który pomaluje wszystkie ściany oraz sufity, nie musi być on jednolity i taki sam w każdym pomieszczeniu. Warto zabezpieczyć jednak wtedy posadzkę, okna oraz drzwi, tak aby na tych elementach nie było żadnych zabrudzeń po zakończeniu malowania.

Finałowe układanie podłogi i wniesienie mebli

Na samym końcu powinno się finalnie ułożyć podłogę z wybranych paneli, czy też ułożyć parkiet, jeśli ktoś zdecydował się na to rozwiązanie. Na wcześniej przygotowanej posadzce nie powinno to być większym problemem. Potem pozostanie jedynie wnieść wybrane meble, pamiętać o tym, aby nie porysować podłogi, ale też o tym, aby pasowały one idealnie do wybranych kolorów ścian i sufitów.