Rodzaje programów do fakturowania

Rodzaje programów do fakturowania

Wystawianie faktur jest jedną z najbardziej powszechnych czynności wykonywanych w każdej firmie. W dużych firmach zajmują się tym specjalnie zatrudnione osoby w dziale księgowości lub sprzedaży. Na szczęście dawno minęły czasy ręcznego wystawiania dokumentów i znaczną część pracy przejął program do wystawiania faktur.

Dlaczego warto mieć program do fakturowania?

Dobry system do wystawiania faktur pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Zazwyczaj programy są bardzo intuicyjne i można je obsługiwać bez wcześniejszego doświadczenia. Zaletą oprogramowania są dodatki zawierające aktualne przepisy z zakresu rachunkowości. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi konsultować poprawności wystawianych faktur z wynajętym księgowym lub biurem rachunkowym. Oczywiście daje to bardzo duże miesięczne oszczędności, które można zainwestować w sprzedaż lub marketing.

Rodzaje dokumentów wystawianych w programie

Do podstawowych dokumentów należą wszystkie rodzaje faktur. Przede wszystkim zalicza się do nich faktura VAT, która jest podstawowym dokumentem sprzedażowym w większości firm. W niektórych firmach wykorzystuje się również faktury zaliczkowe, uproszczone lub faktury pro formy. Bardzo ważnym dokumentem jest także faktura korygująca. Jej wystawienie może być kłopotliwe dla właściciela firmy, ponieważ wymaga wykonania konkretnych obliczeń. Dlatego warto mieć system, który zrobi je samodzielnie. Bardzo dobrze, jeśli Program do wystawiania faktur pozwala automatycznie podłączyć korektę do pierwotnej, korygowanej faktury.

Wybór programu do wystawiania faktur

Dostępne są systemy w formie oprogramowania oraz online. Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze zależy od wielkości firmy oraz zaufania przedsiębiorcy do prowadzenia księgowości przez internet. Większe firmy bardzo często decydują się na zakup oprogramowania, które mogą dostosować do swoich wewnętrznych systemów. Właściciele mniejszych biznesów są bardziej otwarci na całkowite działanie online i chętnie decydują się na taką formę wystawiania dokumentów.