Lokata bankowa, czy warto?

Większość ludzi w Polsce nie odkłada pieniędzy. Między innymi jedną przyczyną jest brak chęci, drugą czerpania wszystkiego z życia, a trzecią brak znajomości bankowych. Jedną z najbardziej ciekawych i atrakcyjnych metod w oszczędzaniu są oferowane przez banki lokaty. 

Lokaty – korzyści dla klientów i banków

Lokata oszczędnościowa to inaczej depozyt pieniężny składany w banku na określony czas. W przeciwieństwie do lokat oferowanych przez firmy pozabankowych, środki z depozytu nie można wypłacać przed ustalonym terminem. Jednym z wyjątków może być lokata dynamiczna, która możliwa nam tę czynność. Jeżeli chodzi o lokatę odnawialną – po ukończeniu okresu obowiązywania, umowa jest odnawiana automatycznie, natomiast lokata nieodnawialna – środki wraz z odsetkami zostają wypłacone właścicielowi.

Czy na lokacje mogą korzystać obie strony? Oczywiście – bank, który uzyskuje kapitał, a klient oprocentowanie z wpłacanych środków. Dodatkowo produkt jest objęty specjalną ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – gdy bank ogłosi upadłość, klient otrzyma zwrot kwoty założonej na lokacie – w równowartości do 100 tys. euro.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Samo oprocentowanie zazwyczaj waha się od 0,1 do 4%, natomiast najwięcej lokat zapewnia przedział odsetek 1,5-2,3%. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem nie są popularne na rynku, dlatego ludzie zazwyczaj wybierają lokaty o stałym oprocentowaniu, które daje gwarancje naliczonych odsetek oraz ich oprocentowanie nie zmieni się przez okres trwania umowy. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem nie dają pewnych wyników – mogą jednocześnie zmaleć, jak i wzrosną, a to jest powodem do niepewności w wysokości zysków.

Czy opłaca się lokata bankowa?

Z pewnością lepsza jest lokata bankowa niż bardzo niskie oprocentowanie na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym, który z pewnością wykorzystuje nieświadomie wiele Polaków. Trzymając pieniądze na takim rachunku, pozbawiamy się uzyskania oprocentowania, które posiadają lokaty. Założenie lokaty nie jest trudne ani skomplikowane. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu – online, a nawet niskie oprocentowanie jest bardziej skuteczne niż oprocentowanie na ROR. Mimo że odsetki zazwyczaj nie są wyże niż 3%, to dzięki niskiej inflacji realna stopa oszczędnościowa jest atrakcyjna i z pewnością można zarobić na swoich oszczędnościach. Brak pieniędzy, czy też niskie zarobki nie są żadnym usprawiedliwieniem do odłożenia gotówki, ponieważ, z każdej posiadanej kwoty można w 100% wydzielić mały bądź większy procent na przyszłość.

Znany Albert Einstein mówił, że każdy składany procent jest największym wynalazkiem ludzkości – czyli niewielka kwota wpłacana regularnie jest w stanie przekształcić się w sporą sumę pieniężną, dzięki kapitalizacji odsetek.