Dlaczego dachy prefabrykowane są rozsądnym wyborem?

Prefabrykowane konstrukcje posiadają wszechstronne zastosowanie, są niezwykle trwałe i wytrzymałe, a proces ich montażu zazwyczaj przebiega bez żadnych komplikacji. Warto zauważyć, że jest to również wybór zdecydowanie tańszy od tradycyjnej więźby, dlatego stanowi on dla niej solidną konkurencję.

Jakość zawarta w procesie produkcji

To w dużej mierze sam proces produkcji dachów prefabrykowanych stanowi gwarancję dla ich wytrzymałości. Poszczególne elementy więźby dachowej wykonuje się z wysokiej klasy, odpowiednio osuszonej tarcicy. Użyty materiał przyczynia się do dobrej trwałości konstrukcji. Suszenie tarcicy zabezpiecza drewno przed larwami owadów, a jej późniejsze zaimpregnowanie niweluje rozwój pleśni oraz zarodników grzyba. Tak przygotowana do użytku więźba jest zdecydowanie bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne niż tradycyjnie skonstruowany dach.

Prefabrykowane wiązary wykonywane są przy użyciu specjalistycznych urządzeń, które zapewniają precyzyjne łączenie poszczególnych elementów. Eliminuje to naprężenia obecne w tradycyjnych połączeniach wykonywanych przy pomocy kleju oraz gwoździ. Użyta technologia płytek kolczastych zapewnia solidne złącza, które mogą być równie wytrzymałe, co tarcica. Gotowa konstrukcja jest dowożona na plac budowy na życzenie klienta – dzieje się to w dogodnym dla niego momencie. Dzięki temu więźba nie musi zalegać na miejscu budowy przez długie tygodnie lub nawet miesiące i być przez to ciągle narażana na złe warunki pogodowe.

Większe możliwości oraz oszczędność czasu i pieniędzy

Dachy prefabrykowane są najlepszym rozwiązaniem przy projektach prostych i wymagających przestrzeni. Rozpiętość takiej konstrukcji może osiągać nawet 30 metrów bez potrzeby używania dodatkowych podpór wewnętrznych. Fakt, że nie musimy używać słupów podtrzymujących, wpływa na większą dowolność w zagospodarowaniu poddasza – nie jesteśmy bowiem ograniczeni przez podpory dzielące przestrzeń.

Konstrukcje prefabrykowane to również mniejsze koszta – wynika to z tego, że do wykonania więźby dachu prefabrykowanego używa się zazwyczaj o wiele mniej drewna (aż do 30%), a sam montaż przebiega sprawnie. Gotowa już konstrukcja dowożona jest bezpośrednio na miejsce budowy, gdzie następnie umieszcza się ją na budynku przy pomocy dźwigu. Nad montażem czuwa ekipa fachowców, dzięki czemu zyskujemy pewność, że cała operacja przebiegnie bez przeciągających się komplikacji. Proces kładzenia dachu prefabrykowanego zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwa-trzy dni.