Modny styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Dla miłośników romantycznych stylizacji w wystroju wnętrz pojawiły się dobre wieści. Do łask wraca styl prowansalski, który swoją prostotą oraz sielskością doskonale komponuje się z elementami romantyzmu i wiejskości. Wraz z nadejściem wiosny odczuwamy potrzebę kontaktu z naturą, przebywania na łonie przyrody w każdej wolnej chwili, ale również pragniemy zaprosić przyrodę do wnętrz. Mieszkania i domy pachną już świeżymi kwiatami, wiosenne porządki odsłaniają zakurzone wcześniej dekoracje, a niewielkie, remontowe poprawki wnoszą świeżość.

Styl prowansalski – jak wygląda, czym się wyróżnia?

Gdy pod zamkniętymi powiekami widać bezkresne pole kwitnącej lawendy, a nozdrza wchłaniają jej relaksujący zapach, udało Ci się przenieść w marzeniach do urokliwej Prowansji. W oddali widać nieduży domek z okiennicami, przed którym ustawiono surowo wyglądające, ceramiczne misy i dzbanki. Na werandzie stoi drewniany stół, wokół  którego ustawiono kilka bejcowanych i surowych, drewnianych krzeseł. Bielone ściany w połączeniu z drewnianymi meblami tworzą piękny, charakterystyczny dla stylu prowansalskiego klimat. Gdy otworzysz oczy, nie musisz rezygnować z tych wspaniałych widoków i zapachu, który cudownie relaksuje, wystarczy, że wprowadzisz do wnętrza kilka pięknych detali. Styl prowansalski wyróżnia się właśnie detalami, małymi dekoracjami i elementami, które razem stwarzają spójną, romantyczną całość.

Jak stworzyć prowansalskie wnętrza w swoim domu?

Idealnym kolorem ścian we wnętrzach prowansalskich jest biel. Można pokusić się o delikatne kremy, elementy koloru lawendy oraz mięty, jednak biel zdecydowanie dominuje. Do dekoracji okien warto zastosować delikatne rolety rzymskie, ograniczając ciężkie, ciemne zasłony. Jeżeli decydujesz się na zasłony, wybierz lekkie i jasne. Dużą rolę w tworzeniu stylu prowansalskiego odgrywają surowe lub bielone, drewniane meble, z których stół oraz kredens z przeszklonymi półkami mają znaczenie szczególne. We wnętrzu prowansalskim nie może zabraknąć drewnianych krzeseł, które mogą być skompletowane z różnych zestawów, nadając wrażenia sielskości. Świeże kwiaty i zioła to element, którego nie może zabraknąć. Dom, pachnący wyjątkowymi przyprawami, rozświetlony soczystą zielenią oraz barwnymi, kwitnącymi kwiatami, to miejsce, do którego chce się wracać. Styl prowansalski to również rośliny suszone, które splecione w bukiety długo zdobią wnętrze. Wiklina w postaci skrzyń, koszów, foteli na werandę nadaje przytulności i stwarza dogodny klimat do wypoczynku. Blaszane oraz gliniane naczynia, dekorujące komody i półki wniosą dodatkowe wzmocnienie stylu w pomieszczeniu.

Najważniejszym jednak elementem, tworzącym i podkreślającym charakter prowansalski jest świeża lawenda, rosnąca zarówno we wnętrzu, jak i zasadzona w gruncie, zdobiąca dom z zewnątrz. Żeby dom pachniał Prowansją, warto zadbać o lawendę w wielu pomieszczeniach, można eksperymentować z jej rodzajami, aby przekonać się, która odmiana najlepiej czuje się w danych warunkach.