Pływający domek – budowla czy środek transportu?

Widok domów na wodzie powszechny jest w Holandii oraz w innych krajach, gdzie znaczna część powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza. W Polsce domki pływające są najczęściej opcją miejsc pobytowych na wypoczynek letni lub weekendowy, ale nie brakuje chętnych na kupno pływającego drewnianego domku całorocznego, który pełnić może funkcję dokładnie taką samą, jak domy stacjonarne.

Pływający domek – budynek czy jednostka pływająca?

Jeśli mielibyśmy klasyfikować domki pływające według kryterium przeznaczenia, to zapewne zaliczylibyśmy je do grupy budowli. Jednak domki budowlami są tylko wówczas, gdy nie posiadają napędu i są na stałe zacumowane w jednym miejscu. A co w przypadku wyposażenia domku w napęd? Jeśli Pływający domek posiada silnik, system nawigacji i zabezpieczenia antykolizyjne przekształca się w jednostkę pływającą, która może swobodnie przemieszczać się po rzekach, jeziorach, zalewach czy morskich zatokach.

Domki pływające to niezwykle atrakcyjna oferta dla wszystkich tych, którzy kochają wodę, a przy tym cenią sobie spokój i oddalenie od tłumów wczasowiczów.

Domki pływające nie tylko na lato

Domek pływający w standardzie posiada pokoje z miejscami noclegowymi oraz łazienkę z ubikacją. Może być to niewielki obiekt dla dwóch osób lub większy z odpowiednią liczbą sypialń dla liczącej kilka osób rodziny czy grupy przyjaciół.

Komfortowe domki pływające są niczym luksusowe apartamenty hotelowe. Mają salony, sypialnie, kuchnie oraz łazienki. Na wyposażeniu są wygodne meble, nowoczesny sprzęt RTV, ekspresy do kawy, lodówki i wszystkie inne urządzenia niezbędne w domu. Wiele domków posiada panoramiczne szyby, które pozwalają cieszyć się wspaniałymi widokami na wodę i jej otoczenie.

Dzięki temu, że w domkach na wodzie montuje się systemy grzewcze z wypoczynku w domkach pływających można korzystać przez cały rok. Można także taki domek zakupić i zamieszkać w nim na stałe lub wykorzystywać go jako domek letniskowy.

Pływający domek – cena

Wynajęcie domku na weekend lub urlop w większości przypadków cenowo jest porównywalne z wynajmem domków kempingowych. Jednak jeśli lokalizacja domku pływającego jest szczególnie atrakcyjna należy spodziewać się, że w sezonie letnim ceny będą tu dość wysokie. Może warto przenieść urlop na miesiące poza sezonem?

Zakup domku pływającego na własność to wydatek znacznie niższy w porównaniu z kosztem budowy domu na działce ziemnej. Małe domki pływające można nabyć za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście można także zamówić dom pływający będący niczym luksusowy apartament czy jacht. W takim przypadku należy przygotować się na wydatek porównywalny z kosztami zakupu domu wolnostojącego stacjonarnego.