Panele fasadowe – co warto o nich wiedzieć?

Panele elewacyjne są coraz chętniej wykorzystywane, gdyż jest to wytrzymały i efektowny materiał, który może mieć różne kolory oraz formy. Uniwersalny, praktyczny materiał pełni zarówno funkcję zabezpieczającą, jak i ozdobną. Co trzeba o nim wiedzieć?

Płyty fasadowe – nowoczesne okładziny

Panele elewacyjne to nowoczesne okładziny mocowane do fasady budynków – to alternatywa dla klasycznych tynków. Elewacja to ważny element budynku, który pełni funkcję praktyczną, ale też dodaje walorów estetycznych danemu obiektowi.

Dobrej jakości panele mają szerokie zastosowanie – są stosowane głównie na elewacje, ale także dachy, ściany czy do różnego rodzaju prac wykończeniowych. Występują w różnych kolorach i wzorach, dlatego bez problemu można dopasować odpowiedni materiał do każdej elewacji.

Płyty fasadowe mają wszechstronne zastosowanie – podstawowe to elewacje zewnętrzne, ale nie tylko. Wybrane z nich można wykorzystać także na przykład na ściany w nowych lub modernizowanych budynkach, jako ozdoba tarasów, balkonów, murków, kominków czy schodów. Pełnią zatem trzy główne funkcje – zabezpieczającą, dekoracyjną i rewitalizującą.

Panele fasadowe – ochrona i dekoracja

Skutecznie chronią i zdobią – warto wiedzieć, jakie wyróżniamy rodzaje materiałów, z których wykonywane są panele fasadowe. Chronią przed wpływem różnych warunków pogodowych i wilgocią, a także korzystnie wpływa na właściwości termoizolacyjne.

Tradycyjny tynk nie ma tak dobrych właściwości jak panele – są mniej odporne na działanie warunków pogodowych i ma słabsze właściwości termoizolacyjne. Wymaga też odświeżenia, a panele są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Różne rodzaje paneli fasadowych

Panele elewacyjne mają różne formy, faktury, wymiary i kolory. Mogą być stosowane na różne powierzchnie, np. nowe budynki, jak i te odnawiane. Zwykle oferowane są kompleksowe systemy paneli fasadowych.

Panele elewacyjne mogą być wykonane m.in. z blachy aluminiowej lub stalowej, kompozytów, betonu, sztucznego tworzywa kompozytowego, materiałów drewnopodobnych, kamienia naturalnego lub sztucznego, z płytek mineralnych (jak m.in. gres i klinkier).

Wśród nowoczesnych i popularnych materiałów wyróżnia się m.in. płyty HPL i HDF, płyty z włókna skalnego, a także kompozyt rewelacyjny. To ponadczasowe produkty o wszechstronnym zastosowaniu, a ich zastosowanie paneli to dobre rozwiązanie na wiele sezonów. Warto wziąć je pod uwagę podczas prac związanych z wykończeniem domu.