Fakty i mity o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe nie są już tylko alternatywą dla okularów korekcyjnych – to świadomy wybór i decyzja osób posiadających wadę wzroku. Można w nich uprawiać sport, można je łączyć z designerskimi oprawkami okularów przeciwsłonecznych i co najważniejsze – nie zachodzą mgłą czy nie zsuwają się z nosa. Nadal jednak istnieje parę błędnych przekonań na temat soczewek. Optiland postanowił się z nimi zmierzyć.

Czy zakładanie soczewek kontaktowych jest bolesne?

Zakładanie soczewek nie boli. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi, pierwsze założenie może być mało komfortowe – wynika to z faktu, że nie mając wprawy, osoby zakładające soczewkę naciągają za bardzo powiekę i nie wiedzą, kiedy powierzchnia soczewki dotknie rogówki. Oko wtedy nadmiernie się wysusza i powoduje dyskomfort. Po kilku dniach, czas wkładania soczewek jest dużo krótszy i nie powoduje żadnych dolegliwości.

Nosząc soczewki, ma się ograniczone pole widzenia.

To mit, wynikając z niewiedzy. Soczewka kontaktowa pokrywa całą powierzchnię rogówki, przez co daje szersze widzenie obwodowe, a co za idzie – większe pole widzenia. Soczewki inaczej niż okulary – poruszają się z gałką oczną, zatem nic nie ogranicza widzenia.

Soczewki kontaktowe są przyczyną infekcji oczu.         

Optycy z Optiland (https://optiland.pl/)często słyszą od klientów, że boją się oni nosić soczewki ze strachu przed infekcjami i chorobami oczu. Jednak wystarczy przestrzegać zasad higieny, dezynfekowanie  soczewek oraz ich regularna wymiana, by wyeliminować możliwość infekcji. Tak samo jak nie wycieramy szkieł w okularach brudnymi rękoma – tak samo dbamy o czyste ręce przed wymianą soczewek. Materiał silikonowo-hydrożelowy,  którego wykonane są soczewki, dostarcza odpowiednią ilość tlenu rogówce oka, co pomaga zachować ich odpowiednie nawilżenie i ochronę przed drobnoustrojami.

Czy mając astygmatyzm, można nosić soczewki kontaktowe?

Mitem utrwalonym w przeszłości jest przekonanie, że mając astygmatyzm, nie można nosić soczewek. Kiedyś część wad wzroku, w tym niezborność rogówkowa, powodowały pewne ograniczenia – jednak dzisiaj ogólnodostępne są soczewki korygujące tę wadę.

Noszenie soczewek kontaktowych jest zbyt drogie.

Soczewki nie są drogie – wystarczy na nie spojrzeć jak na ulepszenie codzienności. To nie tylko sposób na poprawienie wady wzroku, ale także szereg udogodnień: jak wycenić możliwość pływania w okularach korekcyjnych? Albo brak ograniczeń w wykonaniu makijażu? W soczewkach kontaktowych można spać. Nie trzeba ich także zdejmować w czasie zakupów ubraniowych. To komfort, który jest bezcenny.

Soczewki kontaktowe można nosić po ukończeniu 18 roku życia.

Nie jest to prawda – nie istnieje żadna granica wiekowa, która stanowi o możliwości noszenia soczewek. W Optiland soczewki kontaktowe kupują zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i nastolatkowie. Jeśli okulista nie stwierdza przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, można ich używać niezależnie od wieku.