Coraz częściej zapominamy o zasadach zdrowego odżywiania. Nabieramy się na chwyty marketingowe, kupujemy „zdrową” i „niskokaloryczną” żywność, która często jest gorsza od swoich tradycyjnych odpowiedników. Żyjemy za szybko i chcemy do maksimum ułatwić sobie życie, jedząc na mieście lub sięgając po półprodukty i sklepowe gotowce. Jak zmienić swoje podejście do odżywiania? Jak zadbać o zdrowie własne i swoich najbliższych?
Wiele osób nie pamięta już czasów, kiedy nadwaga i związane z nią choroby dotykały jedynie niewielkiego odsetka naszego społeczeństwa. Dziś są to problemy powszechne, które dotyczą dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Jak powrócić na drogę zdrowego odżywiania?
Drogą do zdrowia jest stosowanie się do zasad określonych w nowej piramidzie żywieniowej. Pomagają one komponować codzienne posiłki i dostarczyć do organizmu wszystkie, niezbędne mu składniki odżywcze. Analizując zalecenia specjalistów, można dostrzec, że dieta zgodna z obecną piramidą żywienia oraz codzienna aktywność fizyczna to coś, co kiedyś było dla nas naturalne.a
Pokolenie dzisiejszych 30, 40- latków, będzie doskonale wiedziało, o co chodzi – wystarczy, że przypomni siebie czasy własnego dzieciństwa, kiedy aktywność fizyczna była czymś naturalnym, a potrawy były komponowane zgodnie z dzisiejszymi zaleceniami żywieniowymi. Jeszcze nie tak dawno temu, dieta przeciętnego człowieka była bogata w sezonowe warzywa i owoce, kasze, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, nabiał i jajka, a mięso (zwłaszcza czerwone) i wędliny były spożywane jedynie od święta. Sklepowe słodycze zastępowano domowymi, piło się owocowe kompoty, domowe soki i wodę, a o fast – foodach można było jedynie pomarzyć.
Racjonalnie, czyli jak?
Racjonalne odżywianie wymaga zdobycia wiedzy na temat tego, co szkodzi naszemu zdrowiu. Najprostszym sposobem na zdrowe odżywianie jest czytanie etykiet kupowanych produktów spożywczych. Jeżeli sięgamy po żywność, która zawiera kilkanaście różnych składników, lepiej odłożyć ją na półkę. Paradoksalnie produkty o dobrym składzie wcale nie są dużo droższe, czasami jest wręcz odwrotnie. Wystarczy poświęcić chwilę na świadome zakupy, aby móc jeść z pożytkiem dla zdrowia i bez większych wyrzeczeń.
Zdrowa dieta nie ma nas ograniczać, ale pozwalać cieszyć się spożywaniem smacznych, różnorodnych i zdrowych posiłków. Ważne jest, aby nauczyć się eliminować z codziennego jadłospisu ukryte źródła cukru, niezdrowe tłuszcze oraz potencjalnie niebezpieczne barwniki, konserwanty, zagęstniki i substancje poprawiające smak, które nie tylko szkodzą zdrowiu, ale wręcz uzależniają.
Dobra dieta znaczy jaka?
Stosując dietę bogatą w jak najmniej przetworzone produkty, masz pewność, że nie szkodzisz zdrowiu. Pamiętaj, że proste, domowe posiłki to najlepsze, co możesz dać sobie i swoim bliskim! Sięgając po mniej okazałe warzywa i owoce, mięso i wędliny, które nie zawierają azotanów, fosforanów i innej chemii, a także ograniczając słodycze, napoje gazowane, słone przekąski i fast-foody, szybko zauważysz różnicę w samopoczuciu i wyglądzie Twojej sylwetki.
Jeżeli stosując dietę, masz problem z poskromieniem swojego apetytu to warto skorzystać z leków hamujących apetyt. Więcej o tego typu lekach przeczytasz na stronie http://medicot.pl/slimex-sprzedam/
Modnie nie zawsze znaczy zdrowo…
Zdrowe odżywianie nie wymaga korzystania jedynie z produktów pochodzących z upraw BIO. Są one oczywiście cennym składnikiem racjonalnej diety, ale wcale nie musimy się do nich ograniczać. Czytając etykiety, przekonasz się, że nie zawsze obietnice producenta idą w parze z wartościami odżywczymi i brakiem szkodliwych substancji w składzie konkretnego produktu. To ważne, aby nauczyć się świadomie wybierać żywność, bo często reklamy i moda zaczynają rządzić naszym życiem.