Układ odpornościowy dziecka ostatecznie uznaje się za w pełni rozwinięty i wykształcony dopiero ok. 12 roku życia. To dlatego tyle mówi się i pisze o chorobach wieku dziecięcego, jako nieuniknionych zdarzeń. Choroby tego okresu mają przede wszystkim charakter wirusowy i bakteryjny a to za sprawą właśnie układu immunologicznego, który „nie nauczył” się jeszcze z nimi walczyć.
Warto pamiętać, że z kolei rozwój wielu organów wewnętrznych w tym okresie kończy swój etap wzrastania i żadne późniejsze działania tego nie zmienią. Tak dzieje się choćby w przypadku płuc. Jeżeli do 12 r. życia dziecko poprzez różnego rodzaju aktywności nie wytworzy określonej pojemności płuc to w dorosłym życiu żaden jogging, basen czy ćwiczenia tego nie zmienią. A przecież pojemność płuc ma wpływ na wydolność całego organizmu. Dlatego warto o to zadbać już u małego dziecka.
Choroby wieku dziecięcego
Nie wszystkie dzieci chorują na te same choroby mimo, że grupa chorób tego okresu nie jest wcale taka obszerna: ospa, szkarlatyna, różyczka, odra, świnka, mononukleoza, płonica. Wszystkie one należą do chorób zakaźnych, często przenoszonych drogą kropelkową. A to znaczy, że bakterie i wirusy je przenoszące są właściwie dla dziecka w przedszkolu nie do uniknięcia. Chyba, że z jakiegoś powodu dziecko jest już uodpornione wybiórczo na daną bakterię.
Infekcja wirusowa u dzieci
Ogromna większość zachorować wśród dzieci jest pochodzenia wirusowego, są to tzw. infekcje. Najczęściej nie wymagają one specjalnego leczenia, a na pewno nie antybiotyku, który nie działa na wirusy. Dzieci leczy się objawowo podając im syropy, kropelki, stosując inhalację. Inhalacje są doskonałym sposobem na uciążliwy katar i można je wykonywać nawet u małych dzieci. W aptekach lub sklepach medycznych dostępne są inhalatory o zróżnicowanym sposobie działania. Dlatego można je dopasować do wieku dziecka. Para, krople eukaliptusowe czy po prostu liście mięty doskonale oczyszczają nos i udrażniają go w przypadku uciążliwego kataru. Po inhalacji można dziecku podać kropelki z wodą morską zapewniając spokojny oddech i sen.
Infekcja bakteryjna
Dziecięce przeziębienia wywołane bakteriami są dość podobne do infekcji wirusowych. Jednak te bakteryjne objawiają się wyższą temperaturą i odmienną barwą i gęstością wydzieliny z nosa. Organizm walczący z bakterią nadaje jej zielonkawe i żółte zabarwienie. Inaczej wygląda też kaszel, ma on najczęściej mokry charakter i towarzyszy mu odkrztuszanie oraz plwocina. Najłatwiej infekcję bakteryjną można rozpoznać po zaczerwienionym gardle i ropnych czopach na migdałkach oraz żółtawym nalocie na języku.
Infekcję bakteryjną leczy się antybiotykiem oraz objawowo. I tylko w tego rodzaju infekcji antybiotyk będzie skuteczny.