Pomysły na aranżację małej kuchni

Szukasz ciekawych pomysłów na aranżację małej kuchni? Zobacz kilka przydatnych wskazówek. Dzięki nim na niedużej powierzchni możesz komfortowo urządzić małą kuchnię. Możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Uniknij kilku podstawowych błędów. Przede wszystkim nie zabuduj meblami kuchni od podłogi do sufitu. Dzięki temu kuchnia nie będzie wyglądała na węższą. W niewielkim wnętrzu przygotowanie codziennych posiłków może być kłopotliwe. Nie kupuj dużych szafek kuchennych o pełnych i jednolitych frontach. Meble ze wbudowanym sprzętem AGD jeszcze bardziej przytłoczą wnętrze. Przy ograniczonej przestrzeni musisz się skupić na aranżacji.

Niskie szafki

Urządzając małą kuchnię, wybierz niskie szafki kuchenne i przeszklone.  Możesz też powiesić kilka półek. Wtedy optycznie powiększysz przestrzeń. Jeśli lubisz górną zabudowę, zwróć uwagę na to, aby fronty szafek były z półprzezroczystego plastiku lub zmatowionego szkła. Takie meble dają poczucie większej głębi i przestrzeni.  Przezroczyste wyposażenie kuchenne powinno się znaleźć na wysokości oczu.

Możesz również zrezygnować z drzwiczek otwieranych skrzydłowo. Lepszym rozwiązaniem będą żaluzje, przesuwne osłony lub rolety. Tego typu meble świetnie sprawdzają się nie tylko w małej kuchni, ale także w aneksach kuchennych.

Półeczki i szafeczki

W małej kuchni i aneksie kuchennym doskonale sprawdzą się półeczki i szafeczki nad blatem roboczym. Możesz je umieścić maksymalnie 30 cm nad blatem. Takie niskie i płytkie szafeczki mogą mieć transparentne osłony. Świetnie sprawdzą się tutaj otwarte półki z szufladkami. Możesz w nich trzymać drobne przedmioty, potrzebne do przygotowywania posiłków. Nie ograniczasz przy tym płaszczyzny roboczej.

Szafki i stoliki na kółkach

Dobrym pomysłem będzie mobilne wyposażenie. Dzięki temu zawsze wszystkie przedmioty potrzebne do pracy będziesz mieć pod ręką. Sprzęt powinien lekko się wysuwać i podjeżdżać. Prawie wszystkie prace kuchenne możesz swobodnie wykonać na specjalnym, ruchomym sprzęcie. Może być wysuwany spod blatu roboczego.

Świetnie sprawdzą się szafki na kółkach. Przypominają nieco wózki używane przez stewardessy. Zwykle mają specjalne blaty. Można na nich bez problemu przygotować różne posiłki. Takie szafki są bardzo wygodne. Mogą stanowić dodatkowe miejsce do pracy. W dowolnym momencie możesz je łatwo wysunąć lub schować pod blat roboczy. Dzięki temu praca w kuchni będzie niezwykle wygodna. Możesz spokojnie siedzieć i obierać i kroić jarzyny. Jest to istotne, gdy długo przygotowujesz posiłki. Taką możliwość szczególnie docenią osoby starsze i z ograniczoną sprawnością.

Szerszy blat kuchenny

Pragmatycznym rozwiązaniem przy aranżacji małej kuchni jest zamontowanie szerszego blatu kuchennego. Idealny blat powinien mieć do 80 cm szerokości. Wtedy pod ścianą (przestrzeń około 20 cm) możesz swobodnie umieścić wygodne schowki na podręczne przedmioty kuchenne. Możesz w nich trzymać noże, cedzaki i łyżki. Jeśli poszerzysz blat kuchenny, masz zdecydowanie więcej miejsca na szafki kuchenne. Mogą mieć teraz nawet 60 cm głębokości. Dodatkowe 20 cm możesz przeznaczyć na instalacje i potrzebne zawory. W dolnych szafkach możesz przechowywać większą liczbę akcesoriów kuchennych. Funkcjonalne szafki i szuflady, które możesz wysunąć w każdym momencie, umożliwiają precyzyjne wykorzystanie powierzchni kuchni.

Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie w kuchni stołu to zapoznaj się z ofertą take me Home. Ten producent mebli oferuje szeroki wybór stołów w nowoczesnej stylistyce.

Inne przydatne wskazówki

Przy projektowaniu małej kuchni niezwykle ważna jest też odpowiednia kolorystyka. Zdecyduj się na jasne barwy. Powinny dominować na podłodze i ścianach w kuchni. Nadadzą wnętrzu blasku. Dzięki temu będzie wyglądało na większe.

Meble powinny tworzyć równą linię. Umieść je na jednym poziomie. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała na uporządkowaną i przestronniejszą. Nie wybieraj ciemnych, masywnych i przytłaczających mebli. Powinny być jasne. Fronty mogą być wykonane z materiałów, ładnie odbijających światło. W ten sposób optycznie zwiększysz powierzchnię kuchni.  Nad blatem możesz powiesić fototapety z perspektywą. Ze względów praktycznych pamiętaj, by zakryć ją szkłem. Przeciwległa ściana powinna być jasna. Kuchnia będzie wyglądała na przestronniejszą.