Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Rozważacie zakup nowych śrub? Takie elementy są Wam bowiem koniecznie potrzebne na przykład do konstrukcji albo maszyn? Obecnie coraz więcej osób decyduje się na elementy, które spełniają normy ISO/DIN/PN. Co oznaczają te konkretne skróty? Jak można dokonać konwersji w sposób szybki oraz dokładny?

Normy ISO/DIN/PN

Najlepiej rozpocząć od norm, które mają największy zasięg. Odpowiada za nie na co dzień Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization). Warto wiedzieć, że została ona założona 72 lata temu – w Londynie. Normy ISO są generalnie stosowane na całym świecie. Nie da się ukryć, że są one po prostu zatem najbardziej uniwersalne. To trochę tak, jak z językiem angielskim. Znając go możecie bez żadnego problemu dogadać się z przedsiębiorcami tak naprawdę z różnych zakątków świata. Jeśli często zaś handlujecie – na przykład śrubami, podkładkami, nakrętkami itp. – to warto zaznajomić się z normami ISO. Inną ciekawą informacją jest fakt, że już od 1947 roku Polska znajduje się w grupie państw, które korzystają z tego uniwersalnego rozwiązania.

Na terenie naszego kraju wykorzystuje się również normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli DIN. Ta placówka ma swoją siedzibę w stolicy (Berlinie). Należy podkreślić, że podmiot zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem norm, a także pieczołowitą kontrolą jakości wyrobów. Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał w 1917 roku. Natomiast od 1951 roku jest w strukturach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Natomiast PN to Polskie Normy. W przypadku tego aspektu najwięcej do powiedzenia ma Polski Komitet Normalizacyjny. To bowiem państwowa jednostka organizacyjna, która odpowiada między innymi za zatwierdzanie lub wycofywanie norm, które po prostu nie spełniają niezbędnych standardów.

Jak powinna być wykonana konwersja?

Należy zaznaczyć, że Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy. Czasami przydaje się zatem konwersja norm. W tym celu warto wejść na stronę internetową stalmut.pl. Jest tam bowiem przydatna wyszukiwarka. Wystarczy tak naprawdę tylko wpisać jedno z oznaczeń ISO/DIN/PN – albo wkleić. Potem należy kliknąć czerwony przycisk „Szukaj”. Załóżmy, że interesują Was śruby sześciokątne z pełnym gwintem. Mają one między innymi normę DIN 933. Wystarczy wpisać lub wkleić ten ciąg znaków, aby poznać pozostałe oznaczenia. Śruby sześciokątne z pełnym gwintem spełniają również normy ISO 4017 i PN 82105.