Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Projekty domów energooszczędnych w dzisiejszych czasach cieszą się coraz większą popularnością, a to ze względu na wciąż rosnące koszty życia i ceny energii. Na szczęście, funkcjonalne i praktyczne projekty znaleźć można w ofercie niemalże każdego biura architektonicznego. Osoby, które nie chcą korzystać z gotowych rozwiązań, mogą zlecić wykonanie projektu domu energooszczędnego na specjalne zamówienie

Projekty domów energooszczędnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Inwestorzy zainteresowani budową domu energooszczędnego, bardzo często zadają sobie pytanie, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu poszczególnych projektów. Otóż, trzeba uznać, że Projekty domów energooszczędnych powinny umożliwiać uzyskanie jak największych oszczędności, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie nowoczesnych systemów instalacyjnych, dzięki którym można dostosować standard energetyczny domu do założeń, preferencji i potrzeb inwestora. W dzisiejszych czasach szczególnie popularne są takie rozwiązania jak rekuperator, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, bądź też ogrzewanie kominkowe.

Czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych?

Osoby wykonujące projekty domów energooszczędnych zwracają szczególną uwagę na to, by zaprojektować budynek w taki sposób, aby mógł czerpać jak największą ilość energii z zewnętrznych warunków naturalnych – takich jak choćby promienie słońca. Nie bez znaczenia jest więc usytuowanie domu odnośnie do stron świata, a także odpowiednie zaplanowanie układu okien – duże przeszklenia powinny być usytuowane od strony południowej, gdzie pada największa ilość promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o samą formę budynku, to charakteryzuje się on zazwyczaj regularnym, prostym kształtem, który zapobiega powstawaniu mostków termicznych sprzyjających utracie ciepła. Z racji tego, że duża ilość ciepła ucieka przez dach domu, projekty domów energooszczędnych zazwyczaj przedstawiają budynki z poddaszem użytkowym bądź też funkcjonalne domy piętrowe.