Skoki tandemowe – co warto o nich wiedzieć?

Skoki tandemowe – co warto o nich wiedzieć?

Skakać w tandemie może praktycznie każdy, dlatego też cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu punktach organizowane są nawet skoki dla osób niepełnosprawnych. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują oddać swój pierwszy skok.

Jak się ubrać do skoku?

Skoki tandemowe to tak naprawdę działalność typowo sportowa, dlatego też warto postawić na wygodną odzież sportową. Godne polecenia są nie tylko zwykłe dresy, ale również rozciągliwe legginsy albo elastyczny podkoszulek.

Wybór odzieży w dużym stopniu zależy od pogody. W sezonie letnim zdecydowanie najlepszym wyborem są krótkie spodenki. Ze względu na specjalne paski uprzęży spodenki muszą być przynajmniej do połowy uda. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o podkoszulek, dlatego też należy zrezygnować z modeli bez ramiączek. W chłodniejsze dni można postawić na ciepłą bluzę bez kaptura albo ulubiony sweter. Ciekawym wyborem jest również bielizna termiczna.

W Polsce bez problemu znajdziemy wiele sprawdzonych miejsc, gdzie można oddać swój pierwszy skok. Aerokluby wbrew pozorom dostępne są nie tylko w większych miastach. Pamiętać należy jedynie o tym, że w niektórych miejscach można liczyć na zdecydowanie lepsze widoki, dlatego też tym bardziej warto przemyśleć swój wybór.

Z jakiej wysokości oddaje się skoki?

Skoki tandemowe najczęściej oddaje się z wysokości 4000 metrów. W niektórych punktach samolot wznosi się jedynie na wysokość 3000 metrów. Warto wspomnieć również o tym, że samoloty przystosowane do skoków tandemowych nie posiadają drzwi. Za zewnętrznej stronie zamontowany jest charakterystyczny uchwyt, który ułatwia oddanie skoku.

Jeżeli chodzi o wysokość to pamiętać należy również o tym, że każde 100 kolejnych metrów oznacza dodatkowe dwie sekundy swobodnego spadania. Przed pierwszym skokiem warto wyposażyć się w porządny wysokościomierz.

Swobodny lot trwa około minuty. Warto wspomnieć o tym, że opadamy na ziemię z prędkością około 200 km/h. To właśnie podczas swobodnego lotu odczuwamy przypływ adrenaliny, dlatego też lot zapamiętamy na całe życie. Instruktor otworzy za nas spadochron na wysokości około 1600 metrów. Przy takiej wysokości czeka nas jeszcze 5-8 minut swobodnego spadania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy