Na co chorują Nasze pociechy?

Gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, wysypka, a czasami i odwodnienie, to niektóre tylko objawy, który dają znać o sobie w przypadku choroby dziecka. Tym bardziej dzieci są bardzo podatne na różnego rodzaju choroby, ponieważ nie do końca wykształcony system odpornościowy jest odpowiedzialny za pojawianie się ich w organizmie dziecka. Ospa wietrzna, odra, różyczka, grypa jelitowa czy wszyca, to tylko niektóre z nich. Największa podatność na różne choroby zakaźne czy pasożytnicze są wynikiem nieumiejętności zadbania o prawidłową higienę oraz częste przebywanie dziecka w dużych skupiskach dzieci jak np. przedszkole, szkoły czy żłobki. Ale przecież nie tylko na choroby zakaźne czy pasożytnicze chorują dzieci.

Im mniejsze dziecko, tym niższy poziom rozumienia tego, co się z nim dzieje.

Choroby dzieci, to dzisiaj również choroby neurologiczne, psychiczne czy przewlekłe jak np. alergie, schorzenia oczu czy wady kręgosłupa – te ostanie na szczęście nie są chorobami śmiertelnymi, ale znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie pozwalają się dziecku prawidłowo rozwijać. Dziecko, które choruje, doświadcza negatywnych emocji takich jak: lęk, napięcie, rozdrażnienie złość i smutek, dlatego często choroby dzieci, to wycofanie, wzmożona płaczliwość, silne pobudzenie i nieposłuszeństwo, stany które nie do końca bywają zrozumiane przez młodsze pociechy. Choroba dziecka często wiąże się z reorganizacją całego systemu rodzinnego, gdyż wiadome jest, że reakcja na różnego rodzaju przykre dolegliwości jak np. ból, jest silniejsza u dziecka, niż u dorosłego. Część rodziców mimo wszelakich kampanii o różnego rodzaju chorobach dzieci, nadal wstydzi się przyznać do niektórych infekcji w przedszkolu czy w szkole, szczególnie wtedy, kiedy mowa jest o chorobach pasożytniczych, co w rezultacie jest ogromnym błędem. Choroby jak np. świerzb wcale nie wynikają z ubóstwa czy brudu w domu, więc w takich przypadkach warto poinformować wychowawce, że dziecko jest chore. W przypadku chorób zakaźnych wirusowych i bakteryjnych należy zadbać o zorgnizowanie opieki dla dziecka w domu, bowiem okres zarażania jest dość długi i nawet pozornie dobrze czujące się dziecko, może zarażać rówieśników.

Objawy choroby u dzieci – co powinno zwrócić uwagę.

Nawet najcięższe choroby udaje się skutecznie wyleczyć, pod warunkiem, że zostaną wykryte we wczesnym stadium. Aby było to możliwe, warto raz do roku zrobić dziecku kontrolne badanie moczu i krwi, jak morfologia i OB, a wyniki pokazać pediatrze. Inaczej wyglądająca skóra, brak apetytu, nietypowe zachowanie dziecka, występujące objawy choroby mimo, że dziecko zostało już wcześniej wyleczone z chorób, czy kłopoty z toaletą (wypróżnianie) mogą świadczyć o tym, że powinno się jak najszybciej oddać dziecko w ręce specjalisty. Dlatego, warto pamiętać, że te i inne sygnały mogą budzić niepokój, ale wcale nie muszą świadczyć o chorobie. Jednak jedno jest pewne – trzeba dziecko przebadać, bo przecież od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobie, niż potem ją leczyć.