Kto powinien wykonać badanie dopplera żył kończyn dolnych?
Zdrowie układu krążenia ma niebagatelne znaczenie dla dobrostanu całego naszego organizmu, dlatego w określonych przypadkach, warto zdecydować się na wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej, która pozwala na szybkie zdiagnozowanie wielu niebezpiecznych dolegliwości.
Na czym polega badanie dopplerowskie żył?
Badanie to pozwala na dokładne zweryfikowanie jakości przepływu krwi w większych tętnicach i żyłach. Wykorzystuje się tu zmiany szybkości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od przepływających krwinek, co nazywane jest efektem Dopplera. Dzięki obrazowi wyświetlającemu się na monitorze, osoba przeprowadzająca badanie może określić jakość przepływu krwi, czyli to gdzie płynie ona szybciej, wolniej lub cofa się. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga też od pacjenta szczególnych przygotowań, poza dobraniem wygodnego ubioru, który pozwoli na swobodne przesuwanie się głowicy po ciele pacjenta, która pozawala na przeanalizowanie przepływów krwi. Przed badaniem powinno powstrzymać się również od jedzenia zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej jest to około 6 godzin.
Dla kogo zalecane jest badanie doppler żył kończyn dolnych?
Badanie popularne nazywane dopplerem żył dolnych ma na celu ocenę wydolności naszych żył oraz ich zastawek i jest szczególnie polecane kobietom w ciąży, które skarżą się na opuchliznę nóg i stóp, zwiększenie ciepłoty, tkliwość i zaczerwienie tego obszaru ciała, gdyż panie w tym stanie są szczególnie narażone na zatory płucne. Doppler żył kończyn dolnych powinien być wykonany również u osób, które odczuwają dolegliwości takie jak obrzęki i bóle, mrowienie, drętwienie czy uczucie ciężkości nóg. Wskazaniem do badania jest też pojawienie się popękanych naczynek, czyli tzw. pajączków lub żylaków, a także wszelkich przebarwień i zasinień kończyn dolnych o nieznanym pochodzeniu.
Gdzie można wykonać badanie USG doppler żył?
Na takie badanie ultrasonograficzne żył może skierować nas lekarz rodzinny lub lekarz specjalista np. flebolog, którzy zauważą u nas niepokojące objawy. Badanie to jest refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak czas oczekiwania często jest długi i dlatego wiele osób decyduje się na wizytę w prywatnym gabinecie. Koszt USG dopplerowskiego waha się w granicach około 200 -300 złotych, zależnie od wybranego gabinetu i miasta, w którym badanie będzie wykonywane. Z tym badaniem jednak nie warto czekać, ponieważ czasami nawet kilka dni opóźnienia może zadecydować o jakości naszego dalszego życia i zdrowia.