Płyny dezynfekujące

Płyny dezynfekujące

Preparaty do dezynfekcji występują w postaci żelu lub płynu. Żele łatwiej jest utrzymać na powierzchni rąk przez wymagany czas dezynfekcji, ale ich stosowanie może utrudniać medykom nakładanie rękawic medycznych. Dlatego też w placówkach medycznych stosowane są płyny dezynfekujące, które są równie skuteczne, jak ich odpowiedniki w żelu.

Czy można nadużywać płynu do dezynfekcji?

Pomimo łatwo dostępnych płynów dezynfekujących, lekarza zalecają mycie rąk mydłem i wodą. Ma to związek z tym, że łatwo można przesadzić z używaniem płynu do dezynfekcji, co może powodować wysuszenie się skóry oraz inne skutki uboczne. Przykładowo przy nadużywaniu płynu dezynfekującego nasze dłonie wysychają, co może sprawić, że na ich powierzchni szybciej będą zbierały się drobnoustroje.

Dodatkowo skóra, która narażona jest na ciągłe działanie płynów do dezynfekcji, może nawet pękać lub krwawić. Wysuszona oraz popękana skóra jest bardziej podatna na działanie bakterii.

Dlaczego Płyny dezynfekujące wysychają?

W skład płynu do dezynfekcji wchodzi bardzo ważny aktywny składnik, jest to alkohol, który jest cieczą lotną i szybko odparowuje pod wpływem powietrza. Również w przypadku pojemników na płyn dezynfekujący może wystąpić proces parowania. Ma to związek z tym, że nie są one hermetyczne, pomimo tego, że chronią alkohol przed działaniem powietrza.

W momencie, gdy alkohol wyparowuje z naszych dłoni lub pojemników na płyny dezynfekujące, to procent aktywnego składnika do dezynfekcji rąk spada, co zmniejsza jego skuteczność.

W jaki sposób używać płynu do dezynfekcji?

Przed przystąpieniem do użytkowania płynów do dezynfekcji zalecane jest dokładne przeczytanie informacji, które znajdują się na etykiecie takiego produktu. Są to informacje takie jak, prawidłowa dawka, którą należy nanieść na umyte i osuszone dłonie. Ilość płynu do dezynfekcji powinna wystarczyć na pokrycie powierzchni skóry obu dłoni.

Należy podkreślić, że pod żadnym pozorem nie należy wycierać ani spłukiwać płynów dezynfekujących, zanim wyschnie. Zazwyczaj proces wysychania trwa około 30 sekund.