Zaplanuj wygodną strefę dzienną w domu

Własny dom, będący marzeniem wielu z nas może okazać się niefunkcjonalny, jeśli nie zostanie starannie zaplanowany. W fazie wyboru projektu budynku należy przemyśleć kwestię ogrzewania, które powinno być ekonomiczne, a zarazem łatwe w obsłudze, uwzględniające instalację podłogową w miejscach, gdzie jest potrzebna.

Funkcjonalność przede wszystkim.

Zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić, że budzisz się w planowanym domu. Musisz wstać i przygotować się do pracy, a dzieci do szkoły. Czego potrzebujesz? Wygodnej łazienki, najlepiej z dwiema umywalkami oraz przestronnej kuchni, w której zmieścicie się wszyscy przy wspólnym śniadaniu. Po wyjściu z łazienki, kierujesz swoje kroki do kuchni, a więc do strefy dziennej, co jest Ci potrzebne? Blat, dużo blatu roboczego, gdzie kładziesz produkty spożywcze, pojemne szafki na wszystkie naczynia i przybory oraz blisko umiejscowiona lodówka. Już rano, w pośpiechu korzystasz ze strefy dziennej, warto więc zadbać, aby nie stwarzała ona ograniczeń, ale spełniała funkcjonalną rolę. Modne obecnie kuchnie otwarte na salon, optycznie powiększają i otwierają przestrzeń, jednak aby było praktycznie, a naczynia pozostawały niewidoczne z salonu, warto przestrzeń kuchenną nieznacznie osłonić. Strefa dzienna, sprzyjająca wspólnemu spędzaniu czasu stanowi doskonałe miejsce przebywania, które zachęca ciepłymi, przytulnymi dodatkami do przebywania wśród nich. Planując rozmieszczenie pomieszczeń, dobrze jest uwzględnić ekspozycję na dane kierunki świata. Strefa dzienna będzie bardzo doświetlona w kierunku południowym, słoneczna i urokliwa w stronę zachodu, rozświetlona o poranku od strony wschodniej oraz naturalnie przyciemniona od północy.

Strefa dzienna w praktyce…

Gdy przychodzą długie, jesienne i zimowe wieczory, naturalnie rodzi się potrzeba wspólnego spędzania wolnych chwil przy grach planszowych, telewizji lub ciekawych rozmowach. Strefa dzienna musi pomieścić domowników oraz być gotową na przyjęcie niezapowiedzianych gości. Ciekawym pomysłem są modne stoliki, na co dzień występujące jako jeden, a w razie konieczności wyjmowane z pod spodu dwa kolejne. Warto zadbać o miejsce pomocnicze, na które będzie można odłożyć nadmiar potraw lub niezbędne przedmioty. Doskonale w tej roli sprawdzi się wyspa, z podniesioną ścianką od strony salonu, która spełni rolę przysłaniającą kuchnią oraz pomoże w stworzeniu dodatkowej przestrzeni do odłożenia przedmiotów. Wygodne kanapy powinny być rozkładane, by pomieścić gości, którzy postanowili przedłużyć pobyt w naszej strefie dziennej. Strefa dzienna może być również znakomitym miejscem do przechowywania książek oraz dla domowych roślin. Południowa lub zachodnia ekspozycja sprzyjać będą pięknemu rozwojowi roślin, by strefa dzienna była rozświetlona wspaniałymi, bujnymi roślinami.