Alkomat półprzewodnikowy czy alkomat elektrochemiczny?

Alkomat półprzewodnikowy czy alkomat elektrochemiczny?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo modeli alkomatów. Różnią się nie tylko ceną, ale także zasadą działania, dokładnością oraz wygodą użytkowania. Dlatego przed zakupem alkomatu do własnego użytku warto przyjrzeć się bliżej dostępnym rodzajom.

Alkomaty półprzewodnikowe

Do własnego użytku najczęściej wybiera są alkomaty półprzewodnikowe. Wynika to głównie z ich stosunkowo niskiej ceny. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób działają i jakie czynniki mają wpływ na wskazywane wyniki.

Zasada działania tego typu alkomatów opiera się na zmianie rezystancji półprzewodnika pod wpływem etanolu w pobranej próbce powietrza. Niestety trzeba wiedzieć, że na wynik wskazany przez tego typu alkomat ma wpływ również między innymi nikotyna czy aceton, dlatego mogą być one mylne.

Alkomaty elektrochemiczne

Alkomaty elektrochemiczne wykazują się zdecydowanie większą dokładnością i niezawodnością, dlatego są często stosowane przez służby mundurowe w trakcie kontroli trzeźwości.

Ich mechanizm działania opiera się na rozpoznaniu molekuł alkoholu poprzez sensor elektrochemiczny. Wyniki uzyskane w ten sposób nie zostają zakłócone poprzez aceton, nikotynę ani węglowodany, dlatego są wiarygodne.

Tego typu alkomaty są oczywiście droższe, jednak również bardziej wytrzymałe niż alkomaty półprzewodnikowe. Można z nich z powodzeniem korzystać przez wiele lat, pamiętając jedynie o regularnej kalibracji według wskazań producenta.

Czy warto kupić alkomat z atestem?

Poza wyborem typu urządzenia do pomiaru trzeźwości trzeba również zdecydować o jego konkretnym modelu. Różnią się one pomiędzy sobą łatwością w obsłudze, czytelnością wyświetlacza oraz wielkością.

Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to czy dany alkomat jest sprawdzony i będzie w stanie pomóc określić trzeźwość w najważniejszych momentach. Ze względu na to warto kupić alkomat z atestem. Taki atest może mieć wpływ przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również wygodę i niezawodność korzystania z urządzenia.