Okna do domu – jak je wybrać?

Okna do domu – jak je wybrać?

Okna są świetną osłoną przed hałasem oraz zimnym wiatrem, dlatego też dobrze jest wybrać je tak, by mogły chronić dom przed wychłodzeniem. Wybierając okna, należy też patrzeć na techniczne parametry, które są niesamowicie ważne. Dzięki temu okno może być nie tylko dekoracyjnym, ale także praktycznym elementem wystroju domu.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Przede wszystkim dobrze jest, by okna były wytrzymałe, szczelne i był też utrzymany wysoki komfort w trakcie użytkowania. Warto też zwrócić uwagę na to, czy okna są drewniane, aluminiowe czy też PCV lub bezramowe. Co więcej, to ważnym aspektem jest także to, czy są to okna dwuszybowe, czy trzyszybowe. Jeśli weźmie się wszystkie te parametry pod uwagę, to bez problemu dopasuje się okna do swoich potrzeb. W łazience są zalecane również okna mleczne, co idealnie sprawdza się w bloku, ale też w domkach jednorodzinnych.

Czy ważna jest dźwiękoszczelność podczas kupna okien?

Dobrze jest zainwestować w okna, które są dźwiękoszczelne, szczególnie gdy mieszka się przy ruchliwej ulicy. Należy jednak pamiętać, że niwelowanie hałasu jest także ważne wtedy, kiedy mieszka się na wsi. Dzięki temu, że dom jest dobrze uszczelniony, to jest też cisza w nocy, czy też w ciągu dnia, kiedy wieją silne wiatry. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy ma się małe dzieci, które mogą się budzić przy każdym hałasie.

Czy okna mogą stanowić także ochronę antywłamaniową?

Jeśli użyje się sprawdzonych okien, które mają wszystkie normy i atesty, to nie ma problemu z tym, by mogły one również służyć, jako ochrona przed włamaniem. Dobrze jest jednak pamiętać, że tego rodzaju okna dobrze jest przede wszystkim umieścić, gdy mieszka się na parterze w bloku, czy też w domkach jednorodzinnych.

Jak wybrać okna balkonowe?

Tego rodzaju okna są bardzo ważne, gdyż łączą ze sobą taras i ogród z salonem, czy też balkon z salonem. Dobrze jest wówczas zastosować okna dwuszybowe, które są uchylne, dzięki czemu będzie można bez trudu przewietrzyć mieszkanie. W domkach jednorodzinnych znakomicie sprawdzą się okna rozwieralne. Przy wyborze okien tarasowych należy dopasować też ich wielkość, przez co nie będzie uciekało ciepło z domu, zwłaszcza zimą.

Dobrze jest pamiętać, że okna najczęściej są zakładane na kilkanaście lat, dlatego też tym bardziej jest to ważne, aby wybrać odpowiedni model okien. Warto wspomnieć, że drewniane okna należy impregnować, a aluminiowe można tylko przynajmniej raz w miesiącu czyścić, przez co da się je ich używać długi czas i nie ma z nimi żadnych problemów.