Skóra wrażliwa i skłonna do alergii – jak o nią zadbać?

Skóra z problemami dermatologicznymi wymaga specjalistycznej pielęgnacji, zgodnej z jej potrzebami. I choć może wydawać się to skomplikowane, a nawet niemożliwe do wykonania w domu, jest to błędne myślenie.

Wystarczy dokładnie określić rodzaj skóry i jej potrzeby, a następnie sięgnąć po kosmetyki dedykowane osobom z podobnymi niedoskonałościami. Wszystkie tego typu produkty są idealne do regularnego stosowania, dlatego można je stosować podczas codziennej domowej pielęgnacji.

Zabiegi pielęgnacyjne i delikatne kosmetyki

Nawet wrażliwa skóra potrzebuje systematycznych zabiegów, wykonywanych w domowym SPA. Wśród nich powinny znaleźć się między innymi:

  • Krótkie kąpiele lub prysznice w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie – należy pamiętać, że w czasie kąpieli zmywamy z siebie nie tylko brud i pot, ale także naturalną barierę ochronną. Dodatkowo, gorąca woda wysusza i podrażnia skórę. Właśnie dlatego najlepiej praktykować ok. 20 minutowe kąpiele.
  • Złuszczanie martwego naskórka – w przypadku skóry wrażliwej, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne, które są mniej inwazyjne niż typowe kosmetyki gruboziarniste.
  • Nawilżanie lub natłuszczanie – codziennie, najlepiej po kąpieli aplikować na ciepłą jeszcze skórę kosmetyki o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Wówczas kosmetyki lepiej się wchłaniają.

Te trzy zabiegi w zupełności wystarczą, aby pielęgnować delikatną, skłonna do podrażnień i alergii skórę. Jednak w takich przypadkach należy zwracać szczególną uwagę na kosmetyki. Najlepiej wybierać te dedykowane skórze problematycznej, jak na przykład produkty Emolium – www.apteka-melissa.pl/producent/emolium. Zazwyczaj wśród całej serii podobnych kosmetyków znajdują się preparaty zarówno do kąpieli, jak i do dalszych zabiegów. O ich bezpieczeństwie i delikatnym działaniu świadczy fakt, że można je stosować nie tylko u dorosłych, ale także u niemowląt i małych dzieci.

Dermatologiczne problemy skórne

Wiele osób pragnie mieć piękną i zdrową skórę, a tymczasem duża grupa dorosłych zmaga się licznymi problemami i niedoskonałościami natury dermatologicznej. Niektóre z nich bagatelizujemy, inne próbujemy zwalczyć domowymi sposobami, a jeszcze inne konsultujemy ze specjalistami i poddajemy się profesjonalnym zabiegom. Co najczęściej dotyka naszą skórę? Oto kilka odpowiedzi:

  • reakcje alergiczne,
  • zapalenie skóry,
  • trądzik,
  • przesuszenie,
  • pękające naczynka i przebarwienia,
  • rumień.

Należy pamiętać, aby nie ignorować żadnego z tych problemów, a w momencie zauważenia pierwszych objawów – zmienić kosmetyki i sposób pielęgnacji. Niekiedy wystarczy uczulenie na jeden ze składników kosmetyku, aby w niewielkim odstępie czasu reakcje pojawiły się na całym ciele.

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga dokładności i wytrwałości – niekiedy potrzeba bowiem czasu, żeby odpowiednio zdiagnozować problem, znaleźć jego przyczynę i ustalić dalsze działania, których celem jest poprawa zaistniałej sytuacji. Warto jednak znaleźć na to chwilę, dzięki czemu nie tylko w przyszłości unikniemy podobnych problemów, ale także nasza skóra stopniowo odzyskiwać będzie piękny, jak i zdrowy wygląd.