Rolety rzymskie czy firanki? Jaką dekorację okna wybrać?

Subtelne, zwiewne i delikatne firanki, które powiewają czy może zdecydowane i efektowne rolety rzymskie w różne eleganckie wzory? Pełna ochrona przed światłem czy też pół przezroczystość? W niniejszym artykule odpowiadamy, na pytanie o czym należy wiedzieć, wybierając firanki do pokoju albo decydując się na rolety rzymskie?

Rolety rzymskie – O czym należy pamiętać?

Rolety rzymskie to dekoracyjny element naszych wnętrz. W przypadku rolet rzymskich materiał zwija się do góry, a przy tym z rolet tworzy się interesujące drapowania oraz marszczenie, które dodaje szyku całej aranżacji wnętrza. Rolety rzymskie możemy zamontować wprost na otwór okienny. Uzyskamy wtedy efekt zasłoniętej całej ramy. Rolety rzymskie można montować na pojedyncze skrzydło, co daje możliwość na komfortowe uchylanie okna. W sklepie możemy, także zakupić rolety rzymskie na karnisz, który zawiesza się nad oknem.
Do wyboru mamy różne rodzaje rolet, które są wszelako wykończone np:
  • bez falbaną
  • z falbana prostą
  • z falbaną z falą
Wszystko zależy od nas, jaki wybierzemy materiał i jaką on będzie miał pełnić funkcję, czy to na przykład zwienej, ozdobnej firany, czy też zasłony, która odizoluje nas od otoczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tak zwane rolety du, które pełnią dwie role są jednocześnie firaną i spełniają funkcję zaciemniającą.
Następnym wyborem jakiego musimy dokonać jest związany z mechanizmem, czyli sposobem rozkładania rolet. Najbardziej prostym rozwiązaniem jest mechanizm sznurkowy, natomiast koralikowy jest bardziej wymagający.

Rolety rzymskie, które wybrać?

Warto pamiętać, żeby rodzaj rolet dopasowywać biorąc pod uwagę charakter pomieszczenia i o zadaniach jakie tam wykonujemy. W przypadku na przykład sypialni idealnie sprawdzają się rolety rzymskie zaciemniające, których zadaniem jest ograniczyć albo całkowicie odciąć dostęp światła do wnętrza pomieszczenia. Głównie należy tu się skupić na doborze materiału, powinien on być grubszy, bawełniany oraz nieprzezierny.
Równie istotny jest też kolor materiału. Jasne barwy bardziej przepuszczają światło jest to o około 30% światła więcej niż kolory ciemne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem do sypialni będą ciemne rolety wykonane z grubego materiału. Jednak intensywna i nasycona barwa nie będzie pasować do każdego stylu wnętrza. Czasami kosztem mniejszego zaciemnienia powinniśmy zdecydować się na jaśniejsze barwy rolet jak w przypadku wnętrz urządzonych na styl skandynawski. Przed zakupem rolet powinniśmy dokładnie przeanalizować plusy i minusy rolet rzymskich.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Systemy SURMA – www.systemysurma.pl