Rodzaje badań prenatalnych

Rodzaje badań prenatalnych

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Szczególnie wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży po raz pierwszy, pojawia się mnóstwo pytań i ogromny strach o zdrowie maluszka. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, kobieta zawsze powinna skontaktować się z lekarzem albo udać się do szpitala.

Lekarz prowadzący

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to bardzo ważna decyzja. Z tym człowiekiem kobieta będzie spotykała się wielokrotnie w czasie całej ciąży, która trwa dziewięć miesięcy.

Przyszła matka musi mieć zaufanie do swojego lekarza prowadzącego. Panie często wybierają lekarza ze szpitala, w którym chciałyby urodzić maluszka. Jednak jeśli chodzi o poród naturalny, ważniejszy jest wybór położnej. To położna będzie opiekowała się kobietą przez cały poród i przyjmie na świat nowo narodzone dziecko.

Ważne badania prenatalne

Niezwykle ważnym badaniem prenatalnym jest badanie usg wykonywane pomiędzy jedenastym a trzynastym tygodniem ciąży. Czy jeśli pani dowie się o swojej ciąży później, nie da się już rzetelnie przeprowadzić badań prenatalnych? Nie do końca.

Od ósmego do trzynastego tygodnia ciąży można pobrać krew przyszłej mamie i wykonać test PAPP-A. Dzięki temu można wykryć różne wady genetyczne płodu, na przykład zespół Downa. Badania prenatalne Katowice wykonywane są według najnowszych standardów medycznych przez zespół doświadczonych lekarzy.

Ciekawym badaniem jest NIPT, który bada DNA płodowe z krwi matki. Jest to test o bardzo wysokiej czułości, pozwala wykryć wiele nieprawidłowości. Jeśli tylko matka może sobie na niego pozwolić ze względów finansowych, warto to badanie wykonać.

Badania i zdrowy tryb życia

Wykonywanie zaleconych przez lekarza badań w połączeniu ze zdrową dietą, aktywnością fizyczną, higienicznym stylem życia, znacznie zwiększa szanse kobiety na urodzenie zdrowego dziecka.

Dlatego na czas ciąży warto zwolnić, ograniczyć pewne aktywności, aby skupić się na sobie i dziecku. Później można będzie wrócić do spraw związanych z karierą zawodową. Czas ciąży to nie jest dobry moment na przeżywanie stresów.