Co warto wiedzieć o endokrynologii rozrodu?

Co warto wiedzieć o endokrynologii rozrodu?

W dzisiejszych czasach do tematu płodności podchodzimy z coraz większym dystansem. Problemy w tym zakresie nie są już powodem do wstydu, ale do poszukania pomocy lekarza. Przyczyny niepłodności mogą być różne. Jeżeli u ich podstaw leżą zaburzenia hormonalne, to pomocna może okazać się endokrynologia rozrodu.

Czym dokładnie zajmuje się endokrynologia?

Hormony to uniwersalny język ludzkiego ciała. Krążą cały czas we krwi i odpowiadają za to, jak poszczególne funkcje organizmu współgrają ze sobą. Wytwarzane są przez tak zwane gruczoły wydzielania wewnętrznego. Najważniejsze z nich to między innymi tarczyca, gonady (jądra i jajniki) i nadnercza.

Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych najczęściej przekładają się na bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Ich diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się właśnie endokrynologia, czyli dziedzina medycyny związana z funkcjonowaniem układu wydzielania wewnętrznego.

Niepłodność – dlaczego warto udać się do endokrynologa?

Zaburzenia hormonalne mogą mieć bardzo zróżnicowany wpływ na ludzki organizm. Powodują kilka poważnych i trudnych do wyleczenia chorób. Mogą być też przyczyną niepłodności.

Dlatego też w przypadku stwierdzenia problemów z zajściem w ciążę jednym ze specjalistów, do których należy się udać, jest endokrynolog. Zaburzenia płodności, które mają związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych to pole działania endokrynologii rozrodu.

Endokrynologia rozrodu – czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Rola hormonów w organizmie człowieka jest niezwykle ważna. Można nawet powiedzieć, że bez nich prawidłowe funkcjonowanie jakichkolwiek organów nie byłoby możliwe. Wydzielane przez gruczoły dokrewne hormony regulują sposób działania wszystkich części ciała.

Endokrynologia rozrodu to bardzo szeroka i ciągle rozwijająca się dziedzina medycyny, której zadaniem jest leczenie problemów z płodnością i ciążą, które mają podłoże hormonalne. Dziedzina ta pełni też rolę pomocniczą dla wielu innych obszarów medycyny, przede wszystkim związanych z rozmnażaniem.