Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z instalacji fotowoltaicznych. Niosą one ze sobą cały szereg korzyści, a co najważniejsze sprawdzają się nie tylko w budynkach biurowych, ale również w gospodarstwach domowych czy też rolnych. Instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystywana zarówno w większych, jak i mniejszych budynkach, które spełniają minimalne wymagania.
Czy instalowanie fotowoltaiki się opłaca?
Zainstalowanie systemu fotowoltaicznego jest inwestycją, która zawsze się zwraca. Okres, po którym zwrócą się koszty instalacji i rozpocznie się czas oszczędzania, jest zależny w dużej mierze od funkcjonowania danego budynku oraz jego usytuowania.
Taka inwestycja najszybciej przynosi korzyści oczywiście w budynkach, w których zużycie energii elektrycznej jest stosunkowo wysokie. Nie bez znaczenia jest również położenie budynku. Domy, biurowce czy hotele, do których dociera duża ilość promieni słonecznych będą w stanie korzystać o wiele więcej ze wsparcia instalacji fotowolaicznej.
Jakie korzyści przynosi fotowoltaika dla domu?
W pierwszej kolejności można oczywiście zauważyć o wiele niższe rachunki za energię elektryczną, co jest wyjątkowo ważne zwłaszcza ze względu na stale rosnące ceny prądu. Dla wielu osób rozważających instalację fotowoltaiki w domu jest to bardzo istotny, a często nawet decydujący aspekt.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że tego typu systemy mają również bardzo korzystny wpływ na przyrodę. Instalacja fotowoltaiczna przekształca bowiem energię pochodzącą z promieni słonecznych na energię elektryczną, która może być rozprowadzona po całym domu. Dzięki temu zarówno oświetlenie, jak i większość sprzętów znajdujących się w budynkach działa zdecydowanie bardziej ekologicznie.
Na co zwrócić uwagę, aby fotowoltaika dla domu była najbardziej opłacalna?
W pierwszej kolejności należy oszacować średnie, roczne zużycie prądu w konkretnym budynku. Jest to bardzo istotne, ponieważ ułatwi nie tylko wybór konkretnej technologii, ale także wielkości paneli słonecznych. Panele powinny być dobrane w ten sposób, aby móc zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, a jednocześnie nie powinny produkować zbyt dużych nadwyżek.
Specjaliści po wstępnej rozmowie z właścicielami domu są w stanie zaproponować możliwe rozwiązania oraz ich wady i zalety. Takie porady są zazwyczaj kluczowe przy podejmowaniu decyzji, ponieważ odnoszą się do indywidualnych potrzeb mieszkańców, a także uwzględniają dokładne położenie i nasłonecznienie budynku.