Komu zlecić przygotowanie opinii podatkowej?

Opinie podatkowe cieszą się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem. Każdy przedsiębiorca chce w spokoju prowadzić działalność gospodarczą i nie martwić się odpowiedzialnością karno-skarbową.

Czym są opinie podatkowe?

Niestety prowadzenie biznesu w Polsce nie jest łatwym zadaniem, szczególnie dla młodych i mało doświadczonych przedsiębiorców. Podstawowym instrumentem, który umożliwia zmniejszenie ryzyka podjęcia niewłaściwej decyzji jest opinia podatkowa. Wyjaśnia ona, jak powinno się stosować konkretne przepisy podatkowe. Ciężko jest za wszystkim nadążyć, jeśli przepisy podatkowe zmieniają się co roku. Dodatkowo wychodzą setki interpretacji podatkowych, do których także należy się stosować. Jeśli nie jesteś czegoś pewien to warto jak najszybciej zwrócić się do doradcy podatkowego o przygotowanie opinii podatkowej.

Zastosowanie opinii podatkowej

Wszelkie zawiłości prawne powinien szybko wytłumaczyć doświadczony prawnik lub doradca podatkowy. Nie dość, że przepisy bardzo szybko się zmieniają to do tego są niezwykle skomplikowane. Ludzie bez wykształcenia często mają poważne problemy ze zrozumieniem niektórych konstrukcji podatkowych i nikogo nie powinno to dziwić. Język prawniczy jest bardzo specyficzny, dlatego ciężko się czyta ustawy. Opinia podatkowa jest pisemną odpowiedzią na pytanie klienta dotyczące konkretnej sprawy podatkowej. Warto mieć na uwadze, że odpowiedź powinna być kompleksowa, czyli musi dokładnie wyjaśniać wszystkie kwestie. Składniki opinii to przede wszystkim opis stanu faktycznego, wskazanie właściwych przepisów prawa adekwatnych do sytuacji, analiza problemu oraz sposób rozwiązania danego problemu podatkowego.

Składniki opinii

Analiza musi być przeprowadzona na podstawie polskich i międzynarodowych przepisów podatkowych. Orzecznictwo sądów powszechnych i administracyjnych także odgrywa bardzo ważną rolę. Trzeba również pamiętać o interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe każdego roku. Warto dodać, że wobec przedsiębiorcy, który postąpił zgodnie z wydaną interpretacją podatkową nie mogą być wyciągnięte negatywne konsekwencje. Opinie podatkowe przygotowują doradcy podatkowi oraz prawnicy. Korzystają oni ze swojej rozległej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Ważnym elementem działań gospodarczych klienta może być właśnie opinia podatkowa.