Fenomen oszczędzania pieniędzy – lokaty bankowe

Bezpieczne pomnażanie pieniędzy to jeden z tych biznesów, który jest najbardziej popularny wśród Polaków. Gwarancja bezpieczeństwa, prostota i brak wysiłku przyciąganie niezmiennie od lat ludzi do banków w celu założenia lokat. Czy rzeczywiście są bezpieczne ? Jaki zysk można wypracować ? Czy jest alternatywą dla lokat ? Te wszystkie kwestie są opisane w tym artykule.

Lokaty

Lokaty to wciąż najpopularniejsze źródło dochodu setek tysięcy klientów banków. Ich klasyczna konstrukcja jest ponadczasowa i spełnia wymagania szerokiej grupy osób. Polegają one na wpłacie do banku określonej sumy pieniędzy na określony czas. Najczęściej dostępne lokaty mają termin od miesiąca do 2-3 lat. Występują też lokaty 5-cio lub 10-letnie, choć nie są popularne w środowisku bankowym. Podpisując umowę o założenie lokaty w banku, otrzymujemy informacje, ile gotówki płacimy, jaki okres będzie musiała spędzić na lokacie i ile odsetek otrzymamy po jej zakończeniu. Warto zwrócić tutaj uwagę na oprocentowanie. To najważniejsza zmienna, którą kierują się klienci, wybierając kolejne rozwiązania. Im dłuższa lokata, tym większe odsetki. Aktualnie na rynku wahają się w przedziale od 1% do 3% w skali roku. To znaczy, że za roczne zdeponowanie banknotu 100 złotowego po owym roku otrzymamy 3 złote nagrody. Oprocentowanie może być naliczane kwartalnie, miesięcznie, lub dziennie. To znaczy, że do naszego salda codziennie będzie dopisywana złotówka lub jednorazowo na koniec każdego miesiąca bank doda nam 30 zł do stanu lokaty. Warto wybierać takie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek dlatego, że przez resztę miesiąca i one będą pracowały dla nas. Są to nieduże różnice, ale zawsze finalnie przychód z takiej lokaty jest większy. Lokaty, jak i inne produkty bankowe posiadają gwarancje BFG — Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zwraca w razie upadku banku depozyty do 100 000 euro.

Alternatywa — Fundusze inwestycyjne.

Bardzo interesującą konkurencją dla lokat są inne produkty inwestycyjne oferowane przez banki. W zdecydowanej większości są to fundusze inwestycyjne, które zarabiają na wzrostach cen akcji największych światowych firm. Wyspecjalizowani pracownicy banków odpowiednio lokując kapitał, potrafią wypracować kilku lub nawet kilkunastoprocentowy zysk. Takie rozwiązanie jest również bezpieczne pod względem możliwości utraty kapitału. Większość z funduszy inwestycyjnych stwarza ryzyko utraty tylko zysków. Dzieje się tak dzięki temu, że pewna część kapitału pracuje na zasadach zwykłych lokat i wyrabia zysk bez ryzyka, a mniejsza część jest inwestowana na giełdach. W najczarniejszym scenariuszu stracić możemy potencjalne 10%-12% zysku a po zakończeniu inwestycji odbierzemy tylko tyle, ile wpłaciliśmy.

Lokaty są zdecydowanym numerem jeden, jeśli chodzi o długoterminowe lokowanie i inwestowanie funduszy. Ich niepodważalne cechy jak bezpieczeństwo i prostota utrzymują popularność towarzyszącą temu produktowi bankowemu. Liczne fundusze inwestycyjne oraz programy również zachęcają do inwestowania i są ciekawą alternatywą dla klasycznych lokat bankowych.