Wykładzina – czy sprawdzi się w biurze?

Wykładzina – czy sprawdzi się w biurze?

Urządzając pomieszczenie przeznaczone na biuro, należy mieć na uwadze nie tylko estetykę, ale także względy praktyczne. Czy wykładzina jest dobrym wykończeniem podłogi w biurze? Jaką wykładzinę wybrać do biura i jak wygląda kwestia pielęgnacji wykładzin?

Wady i zalety wykładziny do biur

Wykładzina jest stosunkowo niedrogim, prostym, a jednocześnie dobrze się prezentującym wykończeniem podłogi. Dostępne jest tak wiele rodzajów i wzorów, że z łatwością znajdzie się taką, która podkreśli charakter wnętrza. Większość rodzajów jest trwała, odporna na ścieranie i zabrudzenia.

Z drugiej strony, szczególnie wykładziny dywanowe i te wykonane z naturalnych włókien wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Źle ułożona i niewłaściwie traktowana wykładzina szybko utraci swoje walory estetyczne.

Rodzaje wykładzin

Ogólnie wykładziny można podzielić na elastyczne i dywanowe. Elastyczne to linoleum, gładkie wykładziny wykonane z PCV oraz wykładziny kauczukowe – naturalne i syntetyczne. Można zdecydować się również na wykładzinę korkową.

Wykładziny dywanowe mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd w zależności od tego, jak i z czego są wykonane. Można wybierać między wykładzinami do biura z poliamidu, włókien kokosa, sizalu, wełny owczej czy trawy morskiej. Wykładziny z naturalnych materiałów mają ciekawszy i bardziej ekskluzywny wygląd niż te wykonane z włókien sztucznych.

Czyszczenia i pielęgnacja wykładziny

Wykładziny dywanowe przede wszystkim należy regularnie odkurzać. Uporczywe zabrudzenia usuwa się wodą z płynem do prania dywanów i wykładzin, warto jednak pamiętać, aby używane środki czystości nadawały się do konkretnego materiału, z którego wykładzina jest wykonana. Niektóre włókna naturalne mogą się na przykład odbarwić pod wpływem zbyt mocnych detergentów.

Jeśli chodzi o inne rodzaje wykładzin, linoleum odświeża się co jakiś czas terpentyną, a inne wykładziny elastyczne przeznaczonymi do tego środkami. Wszystkie można myć wodą z dodatkiem środków czystości bez ryzyka odbarwienia czy uszkodzenia powierzchni.