Koszty budowy domu

Obraz słonecznego poranka na werandzie własnego domu z kubkiem gorącej kawy i pięknym ogrodem przed nami, wydaje się być wizją na tyle piękną, co nierealną? Na pewno? Podobno wystarczy mieć marzenia, potem zmienić je plany, dokładnie rozpisać i konsekwentnie dążyć do celu. Niby nic trudnego, ale w przypadku budowy domu, koszty mogą okazać się barierą nie do przeskoczenia. Alternatywę może stanowić zakup gotowego budynku, jednak fachowcy zgodnie twierdza, że najtańszą wersją jest po prostu budowa własnym nakładem kosztów. Poniżej znajduje się krótki kosztorys podstawowych środków pieniężnych niezbędnych do zbudowania domu w tzw. stanie surowym, czyli bez wykańczania wnętrz. Przekonajmy się zatem, ile kosztuje budowa domu.

Praca od podstaw, czyli co zrobić zanim zaczniesz kopać fundamenty.

Jeśli masz w głowie już plan jak powinien wyglądać Twój wymarzony dom i zdajesz sobie sprawę z tego, że prace należy rozpocząć od kopania fundamentów, to poczekaj jeszcze chwilę zanim chwycisz łopatę w ruch. Absolutną podstawą jest zakup działki budowlanej, gdzie powstanie dom marzeń. Cena takiego miejsca może być mocno zróżnicowana i zależy od położenia oraz powierzchni. Im bliżej centrum miasta, tym drożej i analogicznie z metrażem. Kolejnym krokiem jest wybór architekta i ekipy budowlanej. Gotowy projekt zawsze będzie nieco tańszy od tego, który powstaje na życzenie. Zamówienie własnego projektu domu u architekta to koszt w granicach 5-10 tysięcy, przy czym gotowy plan to około 1700- 4000 złotych ( w razie poprawek i dostosowywania do własnych potrzeb, należy doliczyć maksymalnie 2500 złotych).

Budowa domu

Kiedy masz już w dłoniach plan domu i zamówioną ekipę budowlaną, można zakupić materiały zgodnie z zaleceniami budowlańców (podawane koszty dotyczą domu o powierzchni 100 m2). Koszt niezbędnych materiałów wynosi około 19 tysięcy złotych. Po wykopaniu i zalaniu fundamentów, przychodzi czas na postawienie ścian nośnych, do których powstania niezbędne są m.in. bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma. Ten etap budowy to koszt około 7 100 złotych. Kiedy ściany nośne, czyli szkielet podtrzymujący budynek, już stoją nadchodzi etap budowania ścian działowych, czyli pozostałych ścian budynku, które podzielą dom na poszczególne pomieszczenia. W porównaniu do pozostałych wydatków, ten jest nieco mniejszy, ponieważ zamyka się w granicach 2 000 złotych. Po zbudowaniu poszczególnych ścian, przychodzi czas na kominy i wentylację, których koszt to około 7 000 złotych, stropy (20 000 złotych) oraz zabudowa dachu, która najczęściej wymaga oddzielnej ekipy i pochłania najwięcej funduszy (około 50 000 złotych). Po założeniu dachu podstawy domu już istnieją, więc zwieńczeniem inwestycji jest zakup drzwi i okien. Cena waha się w zależności od rodzaju materiału przeznaczonego na wykonanie produktu. Droższe będą tez drzwi i okna wykonywane specjalnie na tę budowę od tych ze standardowa miarą. Cenę zwiększy w przypadku drzwi, również dodatkowy system antywłamaniowy i wszystkie elementy zwiększające bezpieczeństwo. Minimalny koszt tego etapu budowy wynosi około 10 000 złotych.

Po wstawieniu okien i drzwi można mówić o zakończeniu etapu budowy i oddaniu domu w stanie surowym ( szacunkowy koszt nieuwzględniający kosztów pracy fachowców wynosi około 126 000 złotych).